اولین بار از پسته کرمان احمدآقایی در ساخت پل محمد حسن خان در شهر بابل استفاده شد

پسته کرمان احمدآقایی ارزش غذایی بالایی دارد  حاوی بیش از 50 درصد چربی، پروتئین، کربوهیدرات است. پسته همچنین سرشار از ویتامین های B، E، آهن، مس، روی، پتاسیم، کلسیم، سدیم، سیلیسیم، منیزیم، سلنیوم، فسفر، کولین و سایر عناصر کمیاب و مواد معدنی است.

پسته دارای اثر آنتی اکسیدانی و مقوی است، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد و روند پیری را کند می کند. به آنها “آجیل جوانی” می گویند.

اثر مفید بر عروق خونی و فعالیت مغز. کلسیم انباشته شده در آجیل از ارزش خاصی برای بافت استخوانی برخوردار است. پسته دارای اثرات ضد التهابی و خلط آور، تقویت سیستم ایمنی، درمان دستگاه گوارش، تقویت عضلات چشم، پاکسازی بدن از سموم و غیره است.

پسته

پسته برای خستگی مزمن توصیه می شوند. تاثیر پسته بر بدن انسان بسیار زیاد است. بار (B)یک عنصر کمیاب حیاتی برای سلامت انسان است که دارای اثر ضد التهابی و ضد توموری است به عادی سازی متابولیسم لیپید کمک می کند، بر تولید و تبدیل انرژی و متابولیسم مواد معدنی تأثیر می گذارد.

100 گرم پسته خام حاوی:

560 کیلو کالری
20.2 گرم پروتئین
45.3 گرم چربی
16.6 گرم کربوهیدرات
آب 4 گرم
10.6 گرم فیبر
58٪ ارزش روزانه (DV) B1، تیامین
85٪ CH B6، پیرودوکسین
41٪ CH پتاسیم
167٪ CH سیلیکون
60٪ CH منگنز
61٪ CH فسفر
130٪ مس CH
23.2 گرم اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFA)
14.4 گرم اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFAs)
14.1 گرم امگا 6

تولید اسیدهای نوکلئیک را عادی می کند. از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می کند. در فرآیندهای سیستم عصبی مرکزی شرکت می کند و عملکرد مغز را بهبود می بخشد، بافت ماهیچه ای را حفظ می کند و عملکرد غده تیروئید را عادی می کند.

فرآیندهای متابولیک را بهبود می بخشد و سنتز پروتئین را تقویت می کند. مسئول عملکرد طبیعی غده پاراتیروئید، غده تیروئید، سیستم تولید مثل است.

سطح هورمون ها را در بدن تنظیم می کند. از کاهش کلسیم در بافت استخوانی جلوگیری می کند. به طور فعال در فرآیندهای آنزیمی شرکت می کند.